Novinky & Akce

Článek v Teplickém deníku

S námi máte budoucnost na dosah ruky

článek Teplického deníku

Páteřní škola Ústeckého kraje Střední škola stavební a strojní Teplice se mění před očima, často vyhrává krajské soutěže a spolupracuje s významnými firmami, a to nejen v regionu. Škola nabízí celkem 17 učebních i maturitních oborů se stavebním, strojním a elektrotechnickým zaměřením a učí celkem okolo 600 žáků. Ředitele školy Mgr. Aleše Frýdla jsme se zeptali na několik otázek:

U vaší školy v Teplicích vyrostl obrovský komplex nových budov. K čemu budou nové budovy sloužit?

Jedná se o realizaci dlouhodobého záměru Ústeckého kraje podpořit zejména učňovské školství vytvořením kampusu „řemesel“. Cílem je zlepšit prostředí vzdělávání, vybavit dílny nejmodernější technikou a přiblížit vzdělávání co nejvíce praxi. Do nových dílen jsme již přesunuli automechaniky a autoelektrikáře, kteří pracují na nejmodernější dílenské technice, což jim umožní snadno uspět i na trhu práce. Žáci mají možnost využít všechnu tuto techniku, protože pracují na posledních modelech škodovek (Škoda Superb a Škoda Octavia RS), které jsme dostali na podporu výuky od firmy Škoda Auto. Dále sem přesuneme během roku i karosáře a tím vznikne úplné komplexní vzdělávací automobilové centrum. Mimo tyto obory umístíme do kampusu i výuku truhlářů, kteří budou mít k dispozici obrovskou strojní dílnu a další 4 ruční dílny včetně malé lakovny. To jim umožní stát se mistry ve svém oboru, zvládnout práci jak na strojích, tak se i naučit ručnímu zpracování materiálů z masivu i lamina.

Co bude s prostory, které opustíte?

Jedem objekt, který již nevyhovuje požadavkům ekonomického provozu opustíme, ale ostatní naše prostory upravujeme a zařizujeme, aby splňovaly požadavky na moderní výuku včetně vybavení. Je to dlouhodobý proces proměny, který je i náročný na financování. Zde mimo podpory od zřizovatele-Ústeckého kraje hledáme i další zdroje. Díky aktivitám, které děláme, a úspěchům v soutěžích, jsme se stali například i partnerskou školou firmy ČEZ. Díky grantu od této společnosti jsme mohli dovybavit naše špičkové elektrodílny i PLC systémy, robotickými stavebnicemi a velkou 3D tiskárnou.

Zmínil jste úspěchy v soutěžích, máte na to nějaký recept?

Naše škola vyhrála 3 x za sebou krajskou soutěž obráběčů kovů a v loňském roce i soutěž instalatérů. Mimoto se zúčastnila prestižní krajské soutěže Moderní škola 4.0, kde žáci maturitního oboru Elektrotechnika se zapojili do vývoje a výroby robota zkoumajícího vnější prostředí. Robot s pohyblivými pavoučími nohami byl schopen se dostat i do normálně nepřístupných míst, zkoumat zde tlak, teplotu a toxicitu prostředí a poslat tyto informace do řídícího počítače. Dále jsme se umístili na 3. místě v německém Chemnitzu v mezinárodních závodech elektromodelů aut poháněných vodíkem. Hlavní úspěch školy ale vidím v tom, že naše žáky učíme pro život, což je i mottem naší školy. Žáci v 1. ročníku začínají skutečně od základu v našich školních dílnách, kde si nejprve osvojí a zautomatizují základní ruční dovednosti, pak se posouvají na strojní zařízení, kde postupně získávají zkušenosti.  Abychom žáky připravili dobře na budoucí profesi, posouváme žáky poté na individuální praxe do smluvních firem (pozn.: škola spolupracuje celkem s 68 firmami), kde pod dozorem koordinátorů firem a učitelů odborného výcviku se žáci zdokonalují ve svém řemesle a připravují na budoucí zaměstnání. Výhodou tohoto systému výuky je to, že si již během praxe vydělávají peníze a že pracují v reálném prostředí smluvních firem, což umožňuje snadný vstup našim absolventům do praxe!

 


Partneři