Pro žáky a rodiče

Exkurze do firmy Škoda Mladá Boleslav

Dne 15.11.2016 navštívili studenti naší školy, spolu s odbornými pedagogy, muzeum a několik výrobních provozů automobilky Škoda. Již při vstupu do recepce firmy, v budově muzea Škoda, bylo patrné, že se jedná o velkou a moderní firmu. Hned u vchodu se nás ujala hosteska – průvodkyně, která nám po celou dobu exkurze poskytovala vyčerpávající odborné i všeobecné informace.

V budově muzea firmy Škoda jsou přehledně vystaveny takřka všechny stroje a automobily, které firma škoda, za svou více nežli stoletou existenci, vyprodukovala. Počínaje dokonale zrestaurovanými stroji z počátku minulého století, včetně Voiturety a pověstného Prezidenta, jsme viděli i předchůdce dnešních typů Felicie, Oktavie a Superb. Exponáty zářily dokonale udržovanými laky a chromem. I ty nejstarší stroje vypadaly, jako by zrovna vyjely z výrobních hal.

Paní průvodkyně dokázala zaujmout i ty nejzatvrzelejší studenty z našeho zájezdu tak, že odložili vždy přítomné mobily a věnovali se jejímu výkladu. Prohlídka byla zdokonalena tím, že každý host dostal naslouchátko interkomu a každý zájezd měl určenou frekvenci, na které mohl poslouchat výklad přiděleného odborníka. To se ukázalo jako velmi výhodné, zejména ve výrobních halách, jejichž prohlídka byla další částí našeho pobytu ve firmě Škoda.

Viděli jsme celkem tři z mnoha výrobních hal. Lisovnu a střihárnu, svařovnu dílů a montovnu motorů a převodovek. Na provozech byla patrná snaha firmy o udržení kroku s nejmodernějšími výrobními technologiemi. Obrovské lisy, které během několika minut stačí vylisovat a vystřihat díly pro několik desítek kompletních karoserií. Svařovna, hemžící se automatickými svařovacími stroji, jejichž ramena se pohybovala v přesně stanoveném rytmu a rozsahu, pohled jak z vědeckofantastického filmu. A montovna motorů, kde během pár chvil, z připravených několika set dílů dokážou automaty a lidé smontovat funkční srdce automobilu.

Na všech provozech byla patrná snaha o naprostou čistotu, efektivnost práce a koordinaci všech operací. Jedna technologická epizoda navazovala na druhou, s výsledkem sestaveného automobilu a jeho odjezdem po vlastní ose. Takových vozů sestaví ve firmě denně několik set. Není divu, vždyť jenom v této Mladoboleslavské automobilce je více nežli dvacet tisíc zaměstnanců.

Exkurze byla velmi podnětná. Na vlastní oči jsme viděli to, co můžeme svým studentům poskytnout jenom v teoretické rovině. Výklad odborníků, které nám firma přidělila, byl velmi dobře připraven. O celou naši malou výpravu bylo velmi dobře postaráno, od chvíle, kdy jsme vkročili do budovy muzea až po okamžik, kdy se za námi naposledy zavřely automatické dveře recepce.  Pokud to bude v možnostech školy, doufáme, že se do firmy Škoda Mladá Boleslav se studenty příští rok vrátíme.

 

Pavel Štrobl učitel odborných předmětů

Střední škola stavební a strojní Teplice odloučené pracoviště Duchcov


Partneři